Rekonstrukce historického schodiště Bona publica v Hradci Králové vstupuje do své další etapy. Loni na podzim stavbaři zdivo ošetřili odsolovacími omítkami a zabudovali do něj speciální technologii proti vzlínání vody z podloží. V druhé polovině července se schodiště v centru města znovu uzavře a oprava této kulturní památky bude letos pokračovat tak dlouho, jak počasí dovolí. Celkové náklady na rekonstrukci schodiště jsou necelých 23 milionů korun, stavební práce by měly vrcholit ve druhém čtvrtletí příštího roku.
Původně měla druhá etapa opravy Bona publica začít letos již na jaře. „V tom případě bylo reálné, že by se vše stihlo ještě do konce letošního roku. Bohužel ale proces získání stavebního povolení byl poměrně komplikovaný, stavební řízení mělo čtyři desítky účastníků,“ vysvětluje Vlastimil Ondráček z hradeckých technických služeb, které jsou investorem rekonstrukce. Stavební povolení nabylo právní moci minulý týden, nyní se již řeší detaily kolem předání staveniště dodavatelské firmě. „Přesný termín uzavření schodiště ještě neznáme, ale mohlo by k tomu dojít již v příštím týdnu. Jsme zároveň se stavební firmou domluveni na tom, že během zimní přestávky se staveniště uvede do takového stavu, aby tudy mohli lidé bezpečně chodit,“ doplňuje Ondráček.
Rekonstrukce této kulturní památky v centru Hradce Králové začala loni v létě, kdy stavbaři dvakrát nanášeli a odstranili odsolovací omítky, které se průběžně v laboratoři kontrolovaly. „Do zdiva se také zabudovala takzvaná elektroosmóza, speciální technologie proti vzlínání vody z podloží,“ popisuje nový způsob ochrany památky Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu. „V tomto případě totiž nelze stavbu jednoduše podřezat a opatřit izolací. Schodiště se během staletí několikrát změnilo vzhledem, částečně dispozicí nebo způsobem využití a postupně bylo zapouštěno do terénu. Prochází budovou barokního biskupství, dvěma středověkými hradbami, základy stojí často mimo zdi nebo tam nejsou vůbec, podzemní část zdiva se často i rozšiřuje. Obnova schodiště je proto i v dnešní době složitým technickým problémem. Věříme, že tato nová technologie bude v nekonečném boji s vlhkostí účinnější a hlavně trvanlivější,“ vysvětluje Falta.
Bono publico se v druhé etapě oprav dočká kompletní výměny schodů, které budou stejně jako původní dubové.„Schodiště má sedmdesát stupňů a tři odpočívadla. Archeologové také odhalí zdivo a základy z vnějších stran objektu, což umožní další sanaci památky. Uvidíme, co nového se o tomto místě dozvíme. Zároveň toto je další neznámá, která může mít vliv na termín dokončení rekonstrukce a její celkové náklady,“ přibližuje Jan Falta. Součástí oprav jsou nové vnitřní i venkovní omítky, nová okna v tamburech nad odpočívadly, kompletní výměna měděné krytiny na střechách a římsách, nová pískovcová a žulová dlažba, sadové úpravy v okolí, osvětlení a ozvučení objektu a celá řada dalších sanačních prací a opatření proti vlhkosti. Schodiště je v posledních letech také oblíbeným cílem vandalů. Proti takovýmto škodám bude nově osvětlený prostor sledovat kamerový systém napojený na pult městské policie.
Po dobu rekonstrukce tak bude Bono publico zcela uzavřené. Pěší mohou pro cestu od křižovatky Fortna na Velké náměstí využít nedaleké schodiště „se zpívajícími stromy“ u bývalého pivovaru nebo Gočárovo schodiště, vzdálené zhruba 150 metrů druhým směrem k zdravotnické škole. Celkové náklady na rekonstrukci tohoto pro pěší oblíbeného propojení Fortny a Velkého náměstí jsou 22,8 milionu korun včetně DPH. Loňské práce vyšly na 2,36 milionů korun, druhá etapa má rozpočet necelých 20,5 milionu. Město většinu opravy bude hradit z vlastního rozpočtu, od ministerstva kultury má příslib na získání dotace ve výši zhruba 2,3 milionu korun.