OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

V pátek 20. března 2015 nastane jeden z nejefektnějších astronomických jevů vůbec, totiž zatmění Slunce. Z oblastí Severního moře, respektive Faerských ostrovů nebo třeba Špicberk bude pozorovatelné jako úplné zatmění. V České republice jej budeme moci sledovat pouze v jeho částečné fázi, při maximu bude sluneční disk zastíněný z více než 70 procent. VÍCE O MOŽNOSTECH POZOROVÁNÍ V ČLÁNKU.

Nadcházející zatmění bude co do rozsahu při pozorování z České republiky nejvýraznějším zatměním mezi lety 2011 a 2026. Minulé částečné zatmění nastalo 4. ledna roku 2011. Další zatmění pak budeme moci pozorovat až 10. června 2021 – při maximu ale bude při pozorování z České republiky zastíněno pouhých necelých 17 procent. Dále budou následovat dvě menší částečná zatmění 25. října 2022 (zastínění 42 %) a 29. března 2025 (19 %). Další srovnatelně rozsáhlé zatmění nastane až 12. srpna 2026 (více než 88 %), ovšem maximum zatmění nastane krátce před západem Slunce.

REKLAMA

Částečné zatmění 20. března 2015 při pozorování z Kraje Vysočina začne v 9 hodin a 38 minut. Maximální fáze zatmění nastane v 10 hodin a 47 minut. Při maximu zatmění bude Slunce na obloze připomínat úzký srpek ve tvaru mírně nakloněné lodičky. Celý jev skončí v 11 hodin a 58 minut.

„Při pozorování zatmění Slunce je třeba dbát na bezpečnost, neboť při neopatrnosti hrozí poškození zraku. Pro pozorování pouhým okem lze doporučit použít svářečské filtry nebo brýle vybavené speciálními slunečními filtry (jsou k dostání na větších hvězdárnách). Plamenem začerněná skla nebo sluneční brýle či kompaktní disky jsou nedostatečné. Pro pozorování pomocí dalekohledů je třeba vždy využít profesionálních slunečních filtrů, které se vždy umisťují před objektiv dalekohledu. Alternativou může být projekce slunečního disku na papír pomocí čočkového dalekohledu. Je však třeba dbát na bezpečnost, neboť při neopatrné manipulaci může hrozit vznik požáru,“ upozorňuje Miloš Podařil z vysočinské pobočky České astronomické společnosti.

Pro pozorování Slunce lze využít nabídky některé z blízkých hvězdáren či pozorovatelen. Souhrnný přehled pozorovatelen otevřených pro veřejnost je k dispozici na webu České astronomické společnosti.

Souhrnný přehled možností pozorování zatmění Slunce v Kraji Vysočina je k dispozici na webu Pobočky Vysočina České astronomické společnosti. Jedná se zejména o tato stanoviště:

Jihlava
Pozorování částečného zatmění Slunce proběhne na horní části Masarykova náměstí v Jihlavě. Astronomické dalekohledy budou umístěny před budovou Muzea Vysočiny Jihlava. Pozorování organizuje Pobočka Vysočina České astronomické společnosti, Jihlavská astronomická společnost a Muzeum Vysočiny Jihlava. Dalekohledy budou k dispozici od cca 9:00 do 12:00 hodin.

Pelhřimov
V Pelhřimově bude pozorování organizováno na dvou stanovištích. Pozorování se uskuteční za jasné oblohy od 9:30 do 11:30 hodin na Masarykově náměstí v Pelhřimově (stanoviště především pro veřejnost). K dispozici bude několik bezpečných způsobů, jak toto zatmění pozorovat. Jedná se o největší sluneční zatmění. Druhé stanoviště bude v prostorách Gymnázia Pelhřimov (stanoviště především pro studenty gymnázia). Pozorování organizuje Pobočka Vysočina České astronomické společnosti, Astronomický klub Pelhřimov a Gymnázium Pelhřimov.

Třebíč
V Třebíči pozorování zatmění Slunce nabídne Hvězdárna Třebíč, Švabinského 5. Pozorování bude probíhat od 9:45 do 11:45 hodin.

Stříbrné Hory
Stanoviště vybavené astronomickým dalekohledem bude k dispozici i ve Stříbrných Horách u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Stanoviště je před místní prodejnou smíšeného zboží na návsi. Pozorování bude probíhat od 9:30 do 12:00 hodin. Pozorování organizuje Pobočka Vysočina České astronomické společnosti a Jihlavská astronomická společnost.

Více informací o celém jevu je k dispozici na webu České astronomické společnosti.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA