Po dvaceti letech zmizela jedna z nejnebezpečnějších a největších skládek v České republice. Asanace skládky toxických odpadů v Pozďátkách na Třebíčsku stála více než půl miliardy korun, potvrdil agentuře Mediafax Jiří Jež, ředitel státního podniku Diamo, která rekultivaci skládky prováděla
Problémy se skládkou řešily Pozďátky na Třebíčsku už od začátku 90. let. „Byla to skvrna na tváři Vysočiny. Na skládce byly kyseliny, které prosakovaly do blízkého potoka a odtékaly až do řeky Jihlavy,“ řekl radní kraje Vysočina pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý.
Navíc se dlouho nevědělo, komu skládka vlastně patří, mezi majiteli figurovali i Italové, kteří s Českou republikou o řešení situace vůbec nejednali. „To byla asi nejsložitější část celé sanace. Vykoupit pozemky a získat celou skládku tak, abychom mohli zahájit práce,“ dodal Jiří Jež.
ČTĚTE DÁLE
Se samotnou sanací se začalo v květnu 2010. Nejprve byla vytěžena zamořená zemina a zlikvidováno jezero s kyselinami. „Likvidace nebezpečných látek probíhala podle smlouvy v Ústí nad Labem, kde byly všechny toxické součásti skládky spáleny,“ dodal Jež.
Za rok a půl prací zcela zmizelo nejen kyselinové jezero, ale i přilehlé budovy, ve kterých byly skladovány další odpady včetně starých baterií nebo pneumatik. Na jejich místě je nyní údolí oseté trávou. „V rámci sanace zde byla zaseta tráva a vysazeny stromy,“ doplnil Jež.
Rekultivaci si pochvaluje i starosta Slaviček Jiří Válal, pod které Pozďátky patří. „Za sanaci jsme bojovali dvanáct let a jsme šťastní, že to takhle dopadlo. Do obce se pomalu začíná vracet život, na lidech je vidět, jak moc se jim ulevilo,“ potvrdil Válal.
Náklady na sanaci skládky se nakonec vyšplhaly na bezmála šest set milionů korun, 85 procent zaplatí evropské fondy a 5 procent Státní fond životního prostředí. Kompletně má být rekultivace dokončena a předána v dubnu 2012. „Zbývají v podstatě už jen dokončovací práce, termín bude dodržen,“ potvrdil Jež.
Zdroj: MEDIAFAX
Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací
Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací