REKLAMA

penizeNejasnosti a zmatky stále panují okolo problematiky termoventilů v městských bytech v jihočeském Táboře. Radní sice uznali, že obyvatelé neměli za ventily nájemné platit, ovšem jak se ukázalo, zpětně by nemuseli dostat vůbec nic, či velmi pomalu.

Táborská radnice by obyvatelům bytů, kde nechalo město od roku 2003 namontovat termoventily na radiátory, vracet celkem až 12 milionů korun. "Rada města uznala argument, že peníze tito obyvatelé neměli platit a bude se snažit je jim vykompenzovat snížením nájemného," uvedl místostarosta Emil Nývlt (ČSSD).

Jenže to není až tak jasné. V domech, kde radnice nenechala provést další úpravy, jako je zateplení, výměna oken, rekonstrukce střech, už lidé mají slevu na nájemném, tudíž by se jich vracení peněz za termoventily vlastně netýkalo. To ale považují především zastupitelé za KSČM za skandální. "To, co se děje v Táboře okolo problematiky nazvané termoventily, je obrovskou ostudou a mám pocit, že jen co vznikne občanské sdružení, bude na město podána hromadná žaloba. Navíc tam vznikla značná škoda a zde je také zákonná trestní odpovědnost. Město vybíralo peníze za ventily zcela protiprávně a teď opět neví, jak je bude vracet," míní zastupitel za KSČM Ladislav Šedivý.

Radní sice schválili kompenzaci 0,80 haléřů za metr čtvereční plochy bytu, což by však znamenalo, že by se nájemníci v sedmdesátimetrovém bytě mohli zpětného proplacení dočkat za 13 až 15 let. "Toto je opět zcela protizákonné a ti lidé nemohou přeci dostávat slevu po tak dlouhou dobu, když ventily spláceli pět až sedm let. Cena byla 15 korun za kus, tedy, kdo měl v bytě čtyři pět kusů, zaplatil měsíčně na nájemném o 75 korun více a celou částku by měli dostat co nejrychleji zpět," podotkl Šedivý s tím, že mnohé z bytů, jsou navíc nyní už v družstevním či soukromém vlastnictví.

Starosta Tábora Jiří Fišer nechce problematiku příliš komentovat. "Osobně nejsem příliš v tomto interesován a počkám si až na písemné vypracování usnesení rady města. Osobně si myslím, že ta kompenzace by měla být daleko pružnější, rychlejší a hlavně přehlednější," podotkl starosta.

Lidé v některých bytech, ať už na Pražském či Náchodském sídlišti, či v jiných lokalitách, uhradili za termoventily třeba také okolo 10 tisíc korun. Nyní ale není jasné, zda a za jak dlouho je případně dostanou.

Veškeré dosud vypracované právní posudky se shodly na tom, že město by peníze vrátit mělo, neboť legislativa v době instalace zařízení neumožňovala městům za ně po nájemnících vybírat peníze. Ústavní soud tuto možnost zrušil a až o měsíc později společnost Bytes, starající se o bytový fond ve městě, lidem oznámila, že od roku 2003 budou ventily splácet. Vracení peněz se netýká jen asi 600 obyvatelů bytů, kteří podepsali dodatky nájemních smluv a se splácením souhlasili.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA