REKLAMA

jordan_tabor01Jako neprůhlednou označil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) původní zakázku města Tábora na odbahnění a revitalizaci rybníka Jordán za 250 milionů korun. O nálezu soudu informovala nová městská rada na čele se starostou Jiřím Fišerem (T2020).

Předchozí městská komise přiřkla zakázku firmám Daich, Metrostav a Zvánovec a naopak vyloučila trojici Strabag, Swietelsky a Hron. Tyto firmy mají nyní díky verdiktu ÚOHS možnost se do soutěže o sta milionovou zakázku vrátit. Antimonopolní úřad připojil výtky také k faktu, že původní cena 259 milionů korun se zdála radnici podhodnocená, a proto vybrala druhého zájemce za 372 milionů korun.

"Námitky náš úřad posoudil a zjistil, že zadání zakázky nebylo v souladu se všemi pravidly a nebylo transparentní. Proti rozhodnutí se může odvolat město Tábor i vybrané firmy," uvedl pro agenturu Mediafax Petr Rafaj z ÚOHS.

"Rozhodnutí zatím není pravomocné, do 3. prosince je čas na nějaký rozklad. S našimi právníky a odborníky budeme nyní zjišťovat, co v tomto lze udělat. Už před volbami jsem říkal, že bych byl rád, aby se posuzování zakázky vrátilo zpět a vybíralo se znovu, což se uskuteční," reagoval starosta Jiří Fišer. Fišer potvrdil, že o revitalizaci rybníka se mohou ucházet jak odmítnuté firmy, tak i původní vítězové soutěže.

Soutěž včetně administrativních požadavků musí být dokončit do konce března příštího roku, jinak městu hrozí, že ztratí nárok na dotaci z Evropské unie ve výši 406 milionů. Termín se totiž již jednou posunoval právě kvůli podání stížnosti na výběr zhotovitele. "Věřím, že se nám podaří vše dotáhnout do konce, dotaci vracet nebudeme muset a jak stavba výpusti, tak i odbahnění a celková revitalizace se provede," podotkl starosta

Projekt revitalizace Jordánu navíc komplikuje i fakt, že zatím není jasné, kde vytěžených 250 tisíc kubíků bahna z rybníka skončí. Loňské průzkumy sedimentu ukázaly, že je zde zvýšená hladina arsenu a tudíž není možné větší část bahna skladovat na skládce Hůrka u Plané nad Lužnicí, proti čemuž protestovali i místní obyvatelé, politici a sdružení. Ve hře je tak i odvoz bahna o padesát kilometrů dál do Mydlovar na Českobudějovicko. "Doprava bahna by nás přišla asi na čtyři miliony korun. S tím ale projekt počítá jako s jednou z variant," prozradil starosta Tábora. O této variantě však lidé z Plané nevěděli.

Revitalizace nejstarší uměle vytvořené vodní nádrže ve střední Evropě musí být ukončena do 30. června 2015, administrativní a finanční vypořádání musí být hotové konce téhož roku.

Odbahnění bude předcházet výlov rybníka a podrobný pyrotechnický průzkum.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA