REKLAMA

obchvatLidé žijící v obcích okolo Tábora, přes které by měla mířit nákladní auta do Jaderné elektrárny Temelín (JETE) při její plánované dostavbě, požadují stavbu obchvatu. Agenturu Mediafax o tom v úterý informovala starostka Malšic Miloslava Šebková (NK).

Obyvatelům a představitelům obcí Všechlapy a Malšice jde o to, aby těžká nákladní auta nejezdila několik let okolo jejich domů. Silnice jsou úzké, v některých místech i poměrně nebezpečné pro vyhýbání se s těžkou technikou. "Zatímco obec Bechyňská Smoleč, která leží na stejné trase jako naše obec, tedy Tábor - Týn nad Vltavou, má obchvat mít, nám bylo řečeno, že u nás s ním JETE nepočítá," řekla Šebková.

Lidé z obcí okolo Malšic proto sepsali petici, kterou hodlají poslat na JETE a na Krajský úřad. Žádají v ní stavbu obchvatu tak, jak je to v územním plánu. Zástupci jaderné elektrárny v souvislosti s plánovanou výstavbou třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny takovou možnost odmítají. Říkají, že neví, kdo by stavbu platil.

"Jsme ochotni připravit jistá dopravní opatření, kupříkladu světelnou signalizaci, rekonstrukci silnice, nebo chodníky, ale rozhodně nebudeme budovat obchvat," uvedl zástupce ředitele elektrárny Antonín Ješátko. "O všech možných variantách budeme s obcemi ještě jednat, nicméně obchvat přes Malšice či Všechlapy nevidím jako reálný," dodal.

"Územní plán, ve kterém je obchvat zanesený, byl schválený, tak nevidím důvod, proč by to nemělo jít. V Bechyňské Smolči, kde je méně obyvatel, ale stejný dopravní provoz, JETE obchvat akceptuje, u nás nikoli. Je to zvláštní," dodala Šebková s tím, že od požadavků nehodlá její obec ustoupit.

Po pětatřicetikilometrové trase mezi Táborem a Temelínem budou v následujících letech, kdy se má Jaderná elektrárna dostavovat, jezdit denně desítky těžkých nákladních automobilů. Lidé z obcí se obávají hustého provozu, vysoké prašnosti a velkého hluku. Proto o možných variantách řešení chtějí zástupci vesnic s JETE jednat už v září, tedy co nejrychleji do doby, než začnou zásadní přípravy na dostavbu dvou bloků elektrárny.

Třetí a čtvrtý reaktor JETE by se mohly začít stavět do dvou let. Náklady se odhadují na 500 miliard korun.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA