REKLAMA

urad_praceProslulá nábytkářská firma JITONA Soběslav na Táborsku má k 1. červnu propustit 140 kmenových zaměstnanců a další desítky agenturních pracovníků. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek potvrdila mluvčí táborského Úřadu práce Dagmar Kulvajtová.

Z Jitony by ve třech etapách mělo odejít 140 kmenových zaměstnanců. Někteří by eventuálně mohli přejít do zbylých částí závodu v Třebíči a v Klatovech, kde se rýsuje osmdesát pracovních míst.

“Otázkou je, kolika lidem bude tato nabídka učiněna a kolik jich bude chtít přejít. Přeci jen, mají zde své rodiny, vazby a ne pro každého je lehké jít za prací. Otázkou je, co to udělá s křivkou nezaměstnanosti," uvedla Kulvajtová s tím, že propouštění sice nastane v době sezónních prací, ale většina zaměstnanců by se asi jen těžko uplatňovalo v jiných profesích.

Táborský Úřad práce už s managementem JITONY, kde působí 226 lidí, vstoupil v jednání a pravidelně bude do firmy zasílat nabídku volných míst. Sehnat uplatnění pro lidi z nábytkářské specializace bude ale na Táborsku a především v Soběslavi a okolí velmi těžké. “Firmu by měla opustit zhruba jedna polovina zaměstnanců. Jsou všech věkových kategorií a odcházet by měli od května do června. Výpovědi začnou dostávat od března,“ podotkla Kulvajtová.

V Soběslavi zůstane z bývalého vyhlášeného výrobce nábytku jen sesazovna, úprava nábytku na míru a podniková prodejna. “Ve výrobě zůstane asi 60 lidí, ve vedení a servisní činnosti celkem 24. V obchodu včetně prodejny pak osmnáct,“ uvedl generální ředitel Jitony Martin Kovář.

Důvodem propouštění je restrukturalizace firmy. Podle některých informací by se podniková prodejna nábytku měla uzavřít za dva roky.

Do míry nezaměstnanosti se může propouštění ze slavné JITONY výrazně promítnout. Na Táborsku je nezaměstnanost ve výši 10,61 procenta, na Soběslavsku pak 13,24 procenta.

Historie společnosti JITONA sahá do roku 1951, kdy byli sloučeni drobní výrobci nábytku z jižních Čech do státní společnosti nazvané Jihočeské továrny nábytku. Ta navázala na více než stoletou historii výroby nábytku v regionu jižních a západních Čech. Závod Soběslav byl založen po první světové válce jako součást továrny na šicí stroje Lada Soběslav.

Závod byl zařazen do nově vznikajícího národního podniku JITONA Soběslav. Po znárodnění pokračovala výroba skříněk na šicí stroje, rozšířená o výrobu gramofonových skříněk, psacích stolů a registračních skříněk. První obývací pokoje, které se staly nosným programem až do devadesátých let, byly vyrobeny v roce 1970. Po roce 1989 vstoupila do závodu firma Ikea. Od roku 2006 závod vyráběl především pro britský trh.

Někteří zaměstnanci chystají už nyní recesistickou akci. “Připravujeme na konec března „pohřeb Jitony“, kdy se v ulicích Soběslavi objeví smuteční průvod s rakví. Protože tímto se skutečně tradice této firmy dočista pohřbí,“ uvedl jeden ze současných zaměstnanců společnosti, který si nepřál zveřejnit své jméno.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA