REKLAMA

soudOdvolací senát pražského vrchního soudu projedná ve čtvrtek šest let starý případ nezákonně vyvedené miliardy z České konsolidační agentury (ČKA) do švýcarské banky. Městský soud v Praze vloni nepravomocně potrestal manažera Jana Šika 5,5 letým trestem, uprchlého Miloše Skořepu 8,5 roky za mřížemi.

Šikovi, který zastával funkci manažera dceřiné firmy ČKA Galileo Real, soud navíc zakázal na šest let působit v řídících orgánech společností. Obžalovaní pak musí společně uhradit škodu ve výši 96 milionů korun, o které agentura přišla.

Jan Šik si má trest odpykat za porušování povinností při správě cizího majetku, uprchlému Skořepovi podle soudu důkazy prokázaly podvod. Obhájce obžalovaného Šika Jan Bělohradský se proti rozsudku na místě odvolal. Jeho kolegyně Klára Slámová, která zastupovala práva uprchlého Skořepy, rovněž nesouhlasila s odsuzujícím rozsudkem a podala odvolání k vrchnímu soudu. .

Skořepa se soudního jednání neúčastnil, odcestoval do Spojených arabských emirátů a česká justice marně žádá o jeho vydání. Soudkyně Veronika Čeplová tak již u městského soudu rozhodla, že povede řízení proti uprchlému.

Čtyřiatřicetiletý Šik působil jako ředitel a člen představenstva firmy IMOB, která ovládala dceřinou společnost konsolidační agentury Galileo Real. Právě z účtů Galileo Real půl miliardy korun zmizelo a to i přesto, že firma nesměla podle platných nařízení převádět více než 50 milionů korun bez vědomí a souhlasu ČKA.

Šik však nařízení ignoroval a koncem roku 2004 převedl 500 milionů korun do banky ve Švýcarsku, kde, jak se u soudu hájil, doufal v jejich lepší zhodnocení. Protože ale nebyly splněny zákonné předpoklady, peníze se vrátily zpět na účet společnosti. V březnu 2005 pak podle obžaloby Šik podepsal nový příkaz. "Dne 19. 3. 2005 na základě doporučení spoluobžalovaného Skořepy převedl pět set milionů korun z účtu vedeného u Komerční banky na konto ve Švýcarsku," prohlásila státní zástupkyně Bohuslava Fiedlerová. Na základě tohoto postupu pak půl miliardy skončilo na švýcarském účtu, ze kterého si pak spoluobžalovaný Skořepa prostředky převedl na soukromý účet u švýcarské banky UBS. Krátce poté, co peníze skutečně odešly, se o kauzu začala zabývat média a následně také policie.

Po zdlouhavém vyjednávání švýcarská banka vrátila do ČR 404 miliony korun, zbývajících 96 milionů bude vymáhat ČKA po Skořepovi se Šikem jako náhradu škody.

Soudkyně Veronika Čeplová ve svém rozhodnutí velmi obsáhle odůvodnila odsuzující verdikt. Souhlasila v některých bodech i s obhajobou, která namítala, že by měli být stíháni ještě další lidé, zejména zaměstnanci renomované švýcarské banky. "Jenže to nám vůbec nepřísluší, abychom požadovali po švýcarské straně, aby vydala vlastního občana k trestnímu stíhání, které měl spáchat na jejich území," řekla soudkyně. Je pravděpodobné, že do případu byl intenzivně zapojen zaměstnanec UBS Andre Horak, se kterým údajně Skořepa zajišťoval založení svých soukromých účtů. "Dokonce jsme neúspěšně žádali jen o jeho výslech," dodala soudkyně. Navíc je podle ní vina obou obžalovaných zcela prokázána. Podle svědků z řady spolupracovníků byl obžalovaný Šik hodnocený jako pečlivý a pracovitý zaměstnanec. "Jediná logická konstrukce tedy je, že musel být s někým domluvený ještě před převodem peněz, než bychom připustili, promiňte, nepříčetné jednání zaměstnance," prohlásila žena v taláru.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA