zavadil_predseda_odboruStávka zaměstnanců ve státní a veřejné správě kvůli změnám v platech bude 8. prosince, trvat bude celý den, ozbrojené složky budou protestovat 15. prosince. Odboráři o tom rozhodli na pondělním zasedání krizového štábu, informoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Ozbrojené složky státu se nemohou stávky účastnit, proto uspořádají podle Zavadila 15. prosince protest.

"Zdravotníci a pracovníci v sociálních službách budou stávkovat za všechny občany této republiky. Upozorňovali jsme na to, že je spousta pracovníků ve zdravotnictví připravena kvůli špatné situaci v oboru odejít," prohlásila místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Odboráři nechtějí předjímat, kolik lidí se prosincové stávky zúčastní, vše prý ukáže až 8. prosinec. "Ta forma je ale již dnes jasná, celý den by se mělo stávkovat a hotovo," doplnil Zavadil.

Kolegy z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) podpořil i předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula: "My stávku určitě podpoříme, i když se ještě musíme domluvit na tom, v jaké formě. Jsme jednoznačně na straně našich kolegů. V podnicích jsme zvyklí na to, že si seriózní vlastník a manažer nemůže dovolit jednat tak, jak právě jedná vláda."

Středula zároveň požaduje zlepšení vzájemného dialogu v tripartitě, aby odboráři nemuseli přistoupit k dalším demonstracím, stávkám, či dokonce generální stávce. Cílem prý vždy musí být nalezení kompromisu a všestranně přijatelného řešení.

Ve zvláštním režimu se bude konat prosincová stávka ve zdravotnictví. Podle Žitníkové musí být zachovaná akutní péče a ke stávce proto budou vyzýváni zejména ti zdravotníci, kteří mají na 8. prosince naplánované volno. "Ta situace může vygradovat až v to, že se celé zdravotnictví zhroutí. Proto se musíme ozvat," vysvětlila Žitníková.

Stávky se ze zákona nemohou účastnit ozbrojené složky státu, podle šéfa policejních odborů Milana Štěpánka však příslušníci ozbrojených sborů podpoří stávku jinou formou. "Máme navíc spoustu civilních zaměstnanců, kteří mohou využít svého práva a jít stávkovat," uzavřel.

Odboráři stávkují proti vládnímu návrhu snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a způsobu, jakým chce kabinet Petra Nečase (ODS) platy snižovat.

Letos půjde již o druhý velký protest organizovaný odbory. V září se na pražském Palachově náměstí sešlo kolem 40 tisíc odborářů, kteří také demonstrovali proti opatřením Nečasovy vlády.

"Pokud odbory chtějí stávkovat, dá se tomu jen těžko zabránit," konstatoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Připomněl, že s odbory vláda vyjednávala trpělivě několik týdnů, ale ony podle něj nepřišly s žádným konstruktivním řešením.

Sám premiér Nečas svolal v reakci na prohlášení odborářů na pondělní 15. hodinu briefing, kde se k celodenní stávce zaměstnanců ve státní a veřejné správě vyjádří.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA