sazka1Městský soud v Praze poslal v úterý do úpadku loterijní firmu Sazka. Agentura Mediafax to zjistila z internetové verze insolvenčního rejstříku. Insolvenčním správcem výkonu funkce na základě zvláštního povolení se stal Josef Cupka. Věřitelé, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, na to nyní mají 30 dní. Schůze věřitelů se uskuteční 26. května.


Na programu schůze věřitelů, která bude následovat bezprostředně po přezkumném jednání, je pětice bodů. Jako první na řadě je zpráva insolvenčního správce o jeho dosavadní činnosti, dále rozhodnutí o hlasovacích právech věřitelů, rozhodnutí o tom, zda schůze věřitelů ponechá ve funkci prozatímní věřitelský výbor, rozhodnutí věřitelů o eventuálním odvolání dosavadního insolvenčního správce z funkce a rozhodnutí věřitelů o způsobu řešení úpadku.

Soud také uložil insolvenčnímu správci, aby nejpozději do 10. května 2011 předložil soudu zpracovaný seznam přihlášených pohledávek tak, aby jej insolvenční soud mohl zveřejnit nejpozději 15 dnů před dnem přezkumného jednání.

"Zjištění úpadku (společnosti) Sazka, Městským soudem v Praze je logický krok, který byl po podání vlastního insolvenčního návrhu očekáván. Je potřeba zdůraznit, že činnost Sazky i po tomto kroku nadále běží, jsou přijímány sázky a vypláceny výhry. Zároveň probíhají jednání s partnery. Sazka také vede intenzivní jednání s mobilními operátory o co nejrychlejším obnovení možnosti dobíjení mobilních telefonů na svých terminálech," uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna.

"Nyní se bude připravovat schůze věřitelů, probíhat bude i přezkum přihlášených pohledávek. Je také důležité zapracovat na tom, aby si Sazka udržela svoji loterijní činnost," komentoval pro Mediafax správce Sazky Josef Cupka.

"Verdikt soudu vítám, urychlí to dlouho očekávanou reorganizaci společnosti. Vše ostatní by totiž byla agónie," uvedl pro agenturu Mediafax místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. "Nyní musíme počkat, až se u soudu sejdou všechny požadavky věřitelů a až se sejde věřitelský výbor, který by měl sestavit reorganizační plán. A já věřím, že v rámci toho bude jednat i se současnými akcionáři. Jsem také přesvědčen o tom, že do konkurzu firma nespadne, protože nejvýhodnějším způsobem, jak uspokojit věřitele, je právě reorganizace," dodal místopředseda.

Podle mluvčí soudu Martiny Lhotákové je možné o způsobu řešení úpadku rozhodnout do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku, a to nejdříve po svolané schůzi věřitelů. "Do rozhodnutí o způsobu řešení úpadku má právo nakládat s majetkem dlužník, ovšem s omezeními stanovenými předběžným opatřením, tedy veškeré dispozice nad 500 000 Kč je oprávněn činit pouze s písemným souhlasem insolvenčního správce," upozornila mluvčí Lhotáková.

"V insolvenčním návrhu sám dlužník, resp. předseda představenstva deklaroval, že odůvodněný návrh na povolení reorganizace dodá soudu nejpozději 10 dnů před schůzí věřitelů. V případě povolení reorganizace má dlužník přednostní právo na vypracování reorganizačního plánu a to ve lhůtě 120 dnů, pokud mu toto přednostní právo neodejme schůze věřitelů, která tuto možnost dle insolvenčního zákona má," dodala mluvčí.

Sazka je od 17. ledna v insolvenčním řízení, kdy insolvenční návrh podal hlavní věřitel firmy, miliardář Radovan Vítek, a to prostřednictvím společnosti Moranda. Vítek uváděl pohledávky za Sazkou za zhruba 1,5 miliardy korun, měl vlastnit také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. V pondělí 21. března ale oznámila skupina PPF, že od Vítka veškeré pohledávky převzala. Svým insolvenčním návrhem se do řízení připojila i KKCG SF. Oba navrhovatelé se o Sazku ucházejí, třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest. Třetí insolvenční návrh podal místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek, k němu se pak připojil i předseda představenstva Aleš Hušák.

Firma už má také pětičlenný prozatímní věřitelský výbor. Členy výboru jsou firmy Moranda, Siderius Holdings Limited, k oběma se dříve hlásil miliardář Radovan Vítek. Dále KKCG SF podnikatele Karla Komárka a dva přihlášení věřitelé Gtech Global Services Corporation a Česká spořitelna.

Sazka také požádala o dočasné přerušení loterijní činnosti, a to do té doby, dokud soud nerozhodne o smlouvách s firmou Gladiolus. Na základě nich by získala úvěr až 2,5 miliardy korun. Ministerstvo financí s loterijní firmou ve čtvrtek zahájilo správní řízení o dočasném pozastavení provozování číselných loterií, důvodem je nevyplácení výher v zákonném termínu. Sazka už dříve informovala o tom, že "pokračuje v plné míře ve své loterijní činnosti a vyplácení výher".

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA