REKLAMA

vaclav_klausVarování před globální vládou, důraz na českou historii a uvědomění si pojmu občanství, byla hlavní témata čtvrtečního projevu prezidenta Václava Klause u příležitosti oslav vzniku samostatného československého státu. Navrhované světoobčanství je "mystifikací, matením pojmů a manipulací".

Prezident v projevu připomněl, že Češi mají podstatně delší historii, než současných 92 let, které uplynuly od chvíle, kdy vzniklo samostatné Československo.

V roce 1918 se podle jeho slov na potřebě státu, na potřebě obnovy plné státní suverenity společnost shodovala. "Proto se z českého království, podřízeného člena mnohonárodního soustátí s centrem ve Vídni, stala díky využití příznivých mezinárodních okolností suverénní Československá republika," uvedl Klaus.

V současné době ovšem národní suverenitu, budoucnost státu, svobodu a demokracii ohrožují podle Klause integrační snahy politických elit největších zemí světa. "Stále více a rychleji se přesouvají ze sociálně inženýrského projektování v rámci států a kontinentů na rozměr interkontinentální, vlastně celosvětový," řekl prezident. Současné a na mnoha místech světa se vyskytující ekonomické problémy jsou dle mínění prezidenta katalyzátorem a urychlovačem problematického vývoje s předstupněm "globální světové vlády zcela odtržené od demokratické legitimace občanů". "Vlády, která – ať již bude mít formální rámec jakýkoli – bude fakticky rozhodovat o našich životech bez naší účasti a možnosti ovlivnění," varoval Klaus.

Pojem občanství bude v takovém upořádání podle Klause rychle zanikat. "Demokracie bez občana je však protimluv a lehkomyslně navrhované světoobčanství je pouhou mystifikací, matením pojmů a manipulací. Nemůže však být stát bez národa. Nemůže být stát bez občanů. Nemůže být stát bez politického lidu, který demokratickým procesem – prostřednictvím svých volených zástupců – mění či koriguje svou současnost a budoucnost," uvedl.

Ve svém letošním projevu Klaus nevynechal kritiku Evropské unie. Připomněl, že problémy a rizika "umělé a překotné" evropské integrace se staly dobře viditelnou realitou. "Výrazně se ukázalo i to, že jsou oficiálně proklamovaná soudržnost, solidarita a altruismus evropského projektu spíše přáním než realitou. Že každý stát – velký či malý – má své vlastní zájmy, na které se v okamžiku jakéhokoli problému okamžitě rozvzpomene a upřednostní je před zájmy širšího mezinárodního seskupení," řekl.

Klaus se dotknul i současné situace v Česku. Zdůraznil nutnost uskutečnit reformy, aby se společnost vypořádala s narůstajícím státním dluhem. Apeloval na politiky i občany, aby dluhy nedosáhly řeckých rozměrů.

Prezident chápe a jak sám řekl, nepodceňuje obavy veřejnosti z "utahování opasků" v souvislosti s reformami a škrty kvůli ozdravění státních financí. "Věřím proto, že politické síly, které by mohly profitovat z případného sociálního neklidu, budou velmi pečlivě vážit mezi svým krátkodobým prospěchem a dlouhodobými důsledky ztráty elementární občanské soudržnosti naší země," řekl.

Po letošních sněmovních, senátních a komunálních volbách je důvod k "opatrnému optimismu", myslí si Klaus.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA