Ve středu 24. listopadu v 11 hodin proběhlo v nové budově Národního muzea taktické cvičení Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. Simulovaný požár vzplanul v konferenčním sále a kabině režie. Hasiči si během cvičení připomněli specifika budovy a zaměstnanci muzea si vyzkoušeli evakuaci.
„V konferenčním sále nové budovy začne hořet v 11.00, během následného průzkumu naleznou hasiči v prostoru režie ještě druhé ohnisko požáru. Dojde k silnému zakouření prvního patra a hasiči budou muset pomoci jednomu intoxikovanému pracovníkovi. Také bude evakuována část exponátů z výstavních prostor…“ Tak vypadal scénář tohoto cvičení.
Účelem cvičení bylo seznámit zasahující hasiče se specifiky budovy, zaznamenat dojezdové časy předurčených hasičských stanic HZS Praha, prakticky vyzkoušet možnost evakuace většího počtu osob a materiálu a prověřit funkčnost hydrantové sítě v objektu. Zaměstnanci Národního muzea byli seznámeni se svými úkoly v případě skutečného požáru a vyzkoušeli si evakuaci.
„Kvůli rekonstrukci hlavní budovy se většina pracovníků Národního muzea musela přestěhovat. Řada z nich sídlí v nové budově, bývalém Federálním shromáždění. Toto cvičení je tedy v zájmu jejich bezpečí naprosto nezbytné. V budově také probíhá řada výstav, na nichž jsou prezentovány velice cenné exponáty. V tuto chvíli se například na Pokladech Moravy nachází nejstarší dosud objevená loutka na světě. I z tohoto důvodu musíme být připraveni na případný požár,“ vysvětluje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Tisková mluvčí hasičského záchranného sboru Pavlína Adamcová upřesňuje: „Příslušníci ze tří hasičských stanic prohlédli celý objekt, zda se přes výzvy k evakuaci v budově nezdržují osoby, nacvičili záchranu pracovníka režie, který by se při ostrém zásahu jistě nadýchal kouře, rozvinuli hadice k místům předpokládaných ohnisek požáru a prověřili dosah výškové techniky z nástupní plochy ve Wilsonově ulici postavením automobilových žebříků.“
Celý zásah hasiči prováděli v dýchací technice. V závěru cvičení byla prověřena funkčnost vnitřní hydrantové sítě a provedena prohlídka objektu v doprovodu technického personálu Národního muzea. Cvičení, které trvalo asi hodinu a půl, se zúčastnilo celkem 35 profesionálních hasičů ze tří hasičských stanic, Policie ČR a ZZS hl. m. Prahy.
Nová budova Národního muzea hořela. Naštěstí šlo jen o simulaci
- Podrobnosti