REKLAMA

policie_znakPodle policie vyšetřování smrti třináctiletého chlapce z Prachaticka, který zemřel v úterý v pražské nemocnici v Motole, potrvá řádově několik týdnů. Probíhají výslechy a policie nechává vypracovat znalecké posudky z oboru pediatrie a soudního lékařství, řekl Mediafaxu policejní mluvčí Jiří Matzner.

Chlapec, který pocházel z Prachaticka, zemřel v úterý 19. dubna. Do pražské nemocnice byl převezen ve čtvrtek 14. dubna vrtulníkem ve vážném stavu, policisté na podnět z motolské nemocnice zahájili trestní řízení pro podezření z trestného činu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

"Podle místní příslušnosti byl případ postoupen na Územní odbor Prachatice, kde se rozhodlo po smrti hocha o změně právní kvalifikace na trestný čin usmrcení z nedbalosti," řekl Matzner.

Chlapec podle dobře informovaného zdroje zemřel na následky nejasně definovaného střevního onemocnění. Policisty údajně vedly k zahájení vyšetřování informace, že byl ve velmi zanedbaném stavu. Případem se zabývali už před jeho smrtí a údajně prověřují i podezření, že rodiče zanedbali péči. "O možném zavinění druhých osob rozhodnou kriminalisté až na základě znaleckých zkoumání z oboru pediatrie a soudního lékařství," dodal Matzner.

Celou kauzu ale vidí jinak obyvatelé obce nedaleko Stach na Prachaticku, kde má chlapec prarodiče. "To, co se kolem té rodiny děje, je strašlivé. Vůbec nechápu, na základě čeho to policie vyšetřuje. Rodiče pro toho kluka, který navštěvoval gymnázium, udělali maximum, snažili se mu pomoci, pomáhali, seč mohli, i prarodiče. A protože jim lékaři řekli, že s tím těžko lze něco dělat, jako možné východisko hledali nějakého léčitele. Ale to by asi udělal každý," svěřila se agentuře Mediafax pracovnice nedalekého obecního úřadu, jejíž jméno agentura Mediafax zná, ale sama si nepřeje jej zveřejnit.

Podotkla, že chlapce rodina rozhodně netýrala hladem. "Pokud vím, trpěl několik let akutním zánětem tlustého střeva. Sám byl na tom psychicky špatně, špatně to nesl, proto také nechtěl pak chodit do školy, styděl se za to. Ale rodina dělala, co mohla. Lékaři mu dávali kortikoidy a říkali, že s tím nic dělat nemohou. Proto se rodiče i prarodiče uchýlili k bylinkám a skutečně se jeden čas zdálo, že mu to pomáhá. To, co se kolem toho rozjelo, je smutné, protože dám ruku do ohně za tu rodinu, že ona nenese na jeho smrti žádnou vinu, sami jsou z toho zničení. Jsou to nesmírně slušní, obyčejní a poctiví lidé a rozhodně nejde o žádné sektáře," dodala úřednice, která je se situací v rodině dobře obeznámena.

Rodičů chlapce se zastávají také sousedé v obci, kde rodina žije. "Je to velká tragédie, nevěřím, že ti rodiče něco zanedbali. Naopak, zkoušeli všechno možné, aby chlapce z nemoci dostali," uvádějí sousedé rodiny.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA