30. 5. 2018. Tři pražské scény obsadí od 1. do 8. listopadu již devátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze. Hned čtyři inscenace uvede Národní divadlo moravskoslezské, dvě Divadlo Petra Bezruče a po jedné Komorní scéna Aréna a Divadlo loutek Ostrava. Divákům v Praze ostravská divadla nabídnou slavnou komickou, ale i moderní operu, hudební drama, činohru a loutkové divadlo ve stylu muppet. Hrát se bude na scénách Divadla v Celetné, Divadla Komedie a Divadla pod Palmovkou. V prodeji bude téměř 2500 vstupenek

 

REKLAMA

„Pražské publikum uvidí opět to nejlepší z nabídky ostravských divadel. Arénu počtvrté zvolili kritici Divadlem roku, Bezruči mají v Praze vždy vyprodáno stejně jako u nás v Ostravě. Velkému diváckému zájmu se těší také skvělá představení Národního divadla moravskoslezského i Divadla loutek.  Symbolicky letos - v osmičkovém roce – odehrají ostravská divadla v Praze osm titulů v osmi dnech,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura. 

Představení vybírala divadla sama, jde vždy o divácky velmi úspěšné kusy pozitivně hodnocené také kritikou a ověnčené cenami. Letošní ročník festivalu město Ostrava podpoří částkou 1,3 miliónu korun. 

 „Festival zahájíme 1. listopadu naší veleúspěšnou operou Lazebník sevillský!!! s libretem Jarka Nohavici v režii Ondřeje Havelky v Divadle pod Palmovkou. Pražskému publiku naše divadlo nabídne ještě moderní operu a dvě dramatická díla – soudobou hru Brada Frasera Teď mě zabij a hudební dílo Jaroslava Duška, Maria Buzziho a Ondřeje Smeykala L2: Brána života! Tu budeme hrát v Divadle Komedie,“ přibližuje ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil s tím, že Lazebníka i hudební drama L2:Brána života! už nyní tvůrčí týmy upravují do komornější – zájezdové podoby. 

Finále festivalu ostravských divadel obstarají 8. listopadu v Divadle v Celetné Bezruči se Spalovačem mrtvol, ve kterém exceluje Norbert Lichý. Bezruči už pražský festival vloni se Spalovačem mrtvol vyprodali, inscenace slavila úspěchy v hlavním městě od té doby opakovaně. Spalovač je tedy jediným kusem, který je znovu zařazen i do letošní festivalové nabídky. Novější uvedení Maryši už letos v Praze Bezruči hráli také, ale představení dalších ostravských divadel uvidí pražské publikum poprvé. (Podrobnější anotace ke všem představením viz níže.) 

Vstupenky budou v pražských divadlech a jejich předprodejích k dispozici od začátku září a všechna představení může vidět až 2500 diváků. 

Festival Ostrava v Praze vznikl v roce 2010 jako jedna z akcí při vyhlášení kandidatury Ostravy na Evropské město kultury pro rok 2015. A koná se od té doby každoročně s velkým úspěchem. Osmý ročník festivalu Ostrava v Praze ovládl vloni v listopadu šest pražských divadel, devět představení vidělo asi 2500 diváků a většina z nich byla vyprodaná. 

REKLAMA