tibet_vlajkaRadnice v Táboře se letos poprvé nepřipojí k akci Vlajka pro Tibet s odkazem na dobré vztahy s Čínou. Naopak v Prachaticích letos poprvé na budově radnice vlajka zavlaje.

Místostarosta Tábora Emil Nývlt (ČSSD) agentuře Mediafax řekl, že důvodem, proč se radní rozhodli nevyvěsit tibetskou vlajku, jsou dobré vztahy s Čínou, které by neradi narušili.

"Devítičlenná městská rada se názorově nesjednotila, a proto se letos 10. března vlajka Tibetu na radnici neobjeví. Tři radní byli pro, tři proti a tři se zdrželi hlasování," uvedl místostarosta Tábora.

Důvod je prý jediný, a to, že město by si nerado narušilo dobré a obchodní vztahy s Čínskou lidově demokratickou republikou, právě vyvěšováním vlajky.

"S Čínou máme jak dobré diplomatické vztahy, tak je zároveň naším velkým obchodním partnerem, a není zapotřebí Čínu nějak dráždit. Dokonce ani prezident USA Obama při setkání s představiteli této země už netlačil na pilu," dodal místostarosta Emil Nývlt.

Na rozdíl od Tábora, v Prachaticích letos poprvé symbol Tibetu vyvěsí. Její vyvěšení symbolizuje podporu Tibeťanům, jejichž povstání Čína potlačila krvavě v roce 1959.

"Chceme tím jednoznačně vyjádřit soucit s národy žijícími v nesvobodě," uvedl starosta Prachatic Martin Malý (ODS), který sám vlajku vyvěšuje řadu let na své zahradě u domu.

Vyvěšení vlajky schválila městská rada. Minulé vedení města v čele s bývalým starostou Janem Bauerem vyjadřovalo podporu všem utlačovaným národům a lidem žijícím v nesvobodě. Vyvěšením vlajky Tibetu ale nechtělo jeden národ upřednostňovat před jiným, a proto ji nevyvěšovalo.

Česká republika se aktivně připojila k akci Vlajka pro Tibet již v roce 1996 a několik posledních let byla tibetská vlajka před táborskou radnicí vyvěšována. Symbolické gesto, vyjadřuje solidaritu se zemí, kde jsou již přes půl století potlačována lidská práva. V některých městech Jihočeského kraje vlajku vyvěšují, v jiných naopak.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA