REKLAMA

rekaV rámci dotačního programu Podpora prevence před povodněmi II bude v jižních Čechách do konce příštího roku prostavěno přes 1,2 miliardy korun. Na středeční tiskové konferenci to sdělila mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

"Cílem dotačního programu je snižování úrovně ohrožení a povodňových rizik v záplavových územích vodních toků," podotkl Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy.

REKLAMA

V rámci programu ukončilo v loňském roce Povodí Vltavy v jihočeském kraji sedm staveb protipovodňových opatření o celkovém nákladu téměř 506 milionů korun. "Bezpečněji se tak mohou cítit obyvatelé v blízkosti vodního díla Římov a Novořeckých hrází. K dalším dokončeným protipovodňovým opatřením patří Rozdělovací objekt Novořeckých splavů, úprava koryta Vltavy v Českých Budějovicích a Českém Krumlově," upřesnil ředitel závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek.

Během loňského roku bylo zároveň zahájeno v jižních Čechách osm staveb protipovodňových opatření v částce 279 milionů korun. Jedná se například o protipovodňové opatření města Strakonice, úpravu jezu Jelení lávka v Českém Krumlově nebo zvýšení retence vodního díla Lipno I.

Dalších sedm staveb v odhadovaném nákladu téměř 474 milionů korun bude následovat v letošním roce, kde se jedná o výstavbu protipovodňových opatření ve městě Blatná a v obci Dráchov. Veškeré stavební práce budou ukončeny v příštím roce.

Svou sílu v Jihočeském kraji ukázaly povodně v letech 2002, 2006 a 2009. Proto zástupci kraje jakákoli protipovodňová opatření vítají a nespoléhají jen na státní finance. "Jihočeský kraj od povodní v roce 2002 do současnosti investoval formou grantu do převážně drobnějších protipovodňových staveb zhruba 130 milionů korun. Dále byl iniciátorem a investorem několika studií, které měly za cíl prověřit možnosti pro případnou protipovodňovou ochranu," uvedl krajský radní Václav Král (ODS).

Kromě protipovodňových opatření vznikají i studie vodních toků a rybničních hrází odhalující případná slabá místa, která by mohla být při povodni zdrojem ohrožení. K nejvýznamnějším studiím, které nechal Jihočeský kraj zpravovat, patřil monitoring 24 kilometrů hrází rybníků v povodí Lužnice.

„Monitorovali jsme 32 hrází rybníků v povodí Lužnice po soutok s Nežárkou. Do projektu byly zahrnuty také rybníky, které zadržovaly velkou vodu při povodních v roce 2002 nebo 2006. Z průzkumu vyplynulo, že hráze těchto rybníků v povodí Lužnice jsou v pořádku a při případných povodních neohrozí své okolí. Vzniká také plán využití retenčních schopností rybníka Rožmberk, který by mohl před velkou vodou ochránit Veselí nad Lužnicí a další města podél Lužnice," dodal Vlasák.

Zdroj: MEDIAFAX


[prazskezpravy][/prazskezpravy]

[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]

[fcbpridejte][/fcbpridejte]

REKLAMA