kaceni_stromu_pilaPřes pokračující blokádu ekologických aktivistů Na Ztraceném na Šumavě se i v pátek daří dřevorubcům kácet kůrovcem napadené stromy podle plánu. Mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek řekl agentuře Mediafax, že v lokalitě od rána pracuje kolem 50 dřevorubců a 40 loupačů stromů nastojato.


Práce podle správy parku pokračují přes blokádu aktivistů rychlým tempem. "Zatím se podařilo pokácet v lokalitě zhruba 2400 stromů, další asi tisícovku stromů odkornili pracovníci nastojato," řekl Pechoušek.

I v pátek se Na Ztracené vydala zhruba padesátka aktivistů blokovat dřevorubce. "V pátek po poledni máme stále čtyři lezce v korunách stromů, rozšiřují lanovou síť, kterou začali budovat ve čtvrtek. Tuto metodu blokování považujeme za účinnou. Kácelo se však v jejich těsné blízkosti, lezci byli v ohrožení, stromy padaly i pět metrů od nich. Požádali jsme o pomoc policii, velitel zásahu ji přislíbil, ale neučinil tak. Policie v tomto případě selhala, bezpečnost lezců nezajistila a my prostudujeme videozáznam celé situace a zvážíme, zda podáme na policii stížnost. S dřevorubci pak vyjednávaly účastnice blokády samy, ti nakonec kácení přerušili a pokojně odešli jinam. Ostatní blokádníci obsazují v menších skupinách místa, kde se kácí. Daří se nám v průměru denně eliminovat činnost jedné dřevorubecké party," sdělil v pátek po poledni agentuře Mediafax mluvčí blokády Vratislav Vozník.

Tak jako každý den zasahuje v prostoru kácení policie. "Aktivisté zavěšení v korunách stromů v ohraničeném prostoru kácení požádali v pátek dopoledne policii o zákrok, cítí se být ohroženi probíhající těžbou. Policisté situaci na místě řešili. Během dopoledne policie odvezla na služebnu dva blokádníky, jeden lezec se spustil ze stromu sám," uvedla mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

Během čtvrtka sledovala situaci Na Ztraceném Anna Šabatová z Helsinského výboru. "Anna Šabatová nepřijela podpořit blokádu, ale sledovat zákroky policie na místě. Ty jsou podle ní v některých případech neadekvátní situaci," doplnil Vratislav Vozník.

Proti kácení na Šumavě se postavila evropská federace národních parků Europarc, jíž je NP Šumava členem. Podle ní je současné kácení v rozporu s étosem a principy, na nichž byl národní park založen, a proto vážně narušuje reputaci a integritu Národního parku Šumava i České republiky. Europarc ve svém stanovisku vyzývá k okamžitému zastavení těchto aktivit.

Razantní zákrok proti kůrovci, kácení napadených stromů, naopak podporují místní obyvatelé, sdružení obcí Národního parku Šumava, jihočeský hejtman Jiří Zimola a řada dalších subjektů a politiků. Ředitel parku Jan Stráský má podporu ministerstva životního prostředí a pochybení v jeho postupu neshledala ani Česká inspekce životního prostředí.

Protestní hladovku proti ekologickým aktivistům a na podporu kácení nemocných stromů zahájila ve středu večer rodačka z Modravy, lékařka Regina Pelíšková, která na Modravě žila do svých 25 let a jejíž otec, modravský polesný, se o lesy v lokalitě téměř až do své smrti staral.

"Jsem rodačka z Modravy a pamatuji hluboké šumavské hvozdy. To se o ně ještě starali odborníci. To, co z nich udělali za dvacet let pokusů ekologové, je katastrofa. Vůbec nechápu Hnutí Duha a jiné aktivisty, kteří se předvádí v lese mezi dřevorubci a není síla, která by je mohla zastavit. Musím pracovat a nemám čas se účastnit demonstrací na Modravě a tak jako protireakci Hnutí Duha a ostatních aktivistů vyhlašuji tímto protestní hladovku. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Pokud je to věc, která trochu oslabí "Duhové hvězdy“, jsem ochotná to dotáhnout do krajnosti. Také trochu doufám, že když aktivisté tak vehementně brání mrtvé stromy, slitují se snad nad živým člověkem a nebudu muset položit život," prohlásila lékařka.

Na nezbytnost zásahu proti kůrovci na Šumavě stále upozorňuje správa parku. "Teď není čas na rozhovory, musíme zasahovat a předejít tak obrovské devastaci šumavských lesů kůrovcem. Šumavské lesy reprezentují 2,5 procenta lesní plochy v ČR, ale je v nich 90 procent české populace kůrovce. Je to důsledek liknavosti a chyb předchozího vedení. Bez zásahů bude západní část Šumavy do tří let zcela bez živých smrkových lesů. Nechápeme hysterii aktivistů kolem kácení Na Ztraceném, k poražení je tam označeno asi 5000 stromů z celkového množství 130 000 smrků, tedy čtyři procenta smrkového porostu. Když je včas neporazíme, kůrovec, který vylétne z jednoho stromu, jich zahubí dalších deset," sdělil v předchozích dnech náměstek ředitele parku Jiří Mánek.

Dobrin Stojcev, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA