Krajský soud v Brně se podle informací od přípravného výboru referenda a sdružení Společně pro Vysočinu ve svém pátečním usnesení jednoznačně postavil na jejich stranu. „Označil návrh na konání místního referenda za bezvadný a postup jihlavského magistrátu za obstrukční. Návrh na konání místního referenda musí tedy být předložen na nejbližším jednání (15. září) zastupitelstvu města, které o něm rozhodne. Přípravný výbor požaduje jeho vyhlášení v souběhu s říjnovými komunálními volbami,“ nechali se slyšet iniciátoři referenda. Na jejich slova reaguje v telefonátu mluvčí magistrátu Radek Tulis.
Iniciativa referenda podala žalobu na postup magistrátu města Jihlavy, který opakovaně odmítal uznat návrh na vyhlášení referenda o spalovně a odpadech. Soud se však za návrh postavil. „Magistrát neměl pravdu a protizákonně bránil přijetí návrhu, který měl být již dávno projednán v radě města a připraven v materiálech pro jednání zastupitelstva,“ míní iniciátoři referenda.
Odhad nákladů soudu stačil. „Soud dokonce nad rámec žaloby uznává za dostatečný i finanční odhad nákladnosti referenda, na kterém magistrát své odmítnutí návrhu mimo jiné také stavěl.[1] Magistrát měl dále problémy s formulací otázek referenda, kde nevěděl, jak jsou vymezeny ‚veškeré kroky v samostatné působnosti‘. Tyto kroky radnice jsou však definovány v zákoně, jehož neznalost soud magistrátu také předkládá.[2] Magistrát dále obdržel od soudu napomenutí, že by neměl blokovat vyhlášení referenda obstrukcemi a příliš přísným výkladem zákona,[3]“ uvádějí zastánci referenda v tiskové zprávě a odkazují na citace z usnesení soudu (viz níže).
ČTĚTE DÁLE
„Jsme velmi rádi, že jsme se dovolali práva proti velkopanské magistrátní rétorice. Nyní je vyhlášení referenda v rukou zastupitelů. Žádáme je, aby v rámci svým pravomocí vyhlásili referendum v souběhu s podzimními volbami s ohledem na hospodárnost a vyšší volební účast,“ komentuje usnesení soudu zmocněnec přípravného výboru referenda Vít Prchal.
Přípravný výbor i v tomto světle znovu upozorňuje na protizákonnost rozdávání pokut lidem, kteří podepsali návrh vícekrát, a vyzývá je, aby proti pokutám podali odpor. „Magistrát nemůže rovnou rozdat pokuty, aniž by zkoumal, zda šlo o omyl, či úmysl. I na toto jednání magistrátu hodláme podat stížnost a věřím, že i zde se magistrátu dostane patřičného napomenutí,“ dodává Vít Prchal.
-------
Citace z usnesení soudu:
Celé usnesení ke stažení na http://www.referendumjihlava.cz/ke-stazeni/
[1]…Zde soud pouze nad rámec poznamenává, že odhad ve smyslu § 10 odst. 1 písm. d) zákona o místním referendu je nutno chápat pouze jako předběžnou prostou kalkulaci, kdy jako nevyhovující by měl být označen toliko odhad absentující či excesivní (blíže viz Rigel, F.: Zákon o místním referendu s komentářem a judikaturou, Nakladatelství Leges, 2011, s. 102).
[2]…Magistrát tedy fakticky požadoval po navrhovateli, aby mu konkretizoval to, co vymezuje zákon. To, aby odpůrce v rámci samostatné působnosti nejednal nezákonně, vyplývá již z požadavků právních předpisů, kterými jsou představitelé odpůrce vázáni při výkonu svého mandátu…
[3]…Jinými slovy, výkladem a aplikací zákona o místním referendu by nemělo docházet k tomu, že i přes splnění zákonem daných podmínek k realizaci politického práva hlasovat v místním referendu by bylo z důvodů obstrukčních či přísného formalismu do tohoto práva nepřípustně zasaženo, resp. realizace tohoto práva fakticky znemožněna.
Mluvčí radnice Radek Tulis shrnul důvody, proč magistrát návrh na referendum odmítal, a předeslal další postup. Navíc vyvrátil tvrzení, že soud označil postup magistrátu za obstrukční i že magistrát obdržel od soudu napomenutí.
Vyjádření magistrátu ze dne 8. září 2014
Dnes obdržel Magistrát města Jihlavy rozhodnutí Krajského soudu v Brně ve věci vyhlášení referenda. Přípravný výbor se žalobou domáhal, aby soud rozhodl o konání referenda v termínu 10. a 11. října. Soud tento požadavek odmítl jako obcházení pravomocí volených orgánů města.
Návrh na vyhlášení referenda musí do zastupitelstva podat rada města a o vyhlášení rozhodují zastupitelé svobodným hlasováním, což se doposud nestalo. Tento proces bude zahájen nyní, kdy se soud usnesl, že doplněný návrh na konání referenda nemá nedostatky.
Magistrát města Jihlavy bude i nadále postupovat striktně podle zákona. „Na základě rozhodnutí soudu předložíme návrh na konání referenda na nejbližší jednání Rady města Jihlavy, která návrh projedná a postoupí do nejbližšího jednání Zastupitelstva města Jihlavy,“ vyjádřil se tajemník Magistrátu města Jihlavy Lubomír Dohnal.
Rada též projedná možnost podání kasační stížnosti proti pátečnímu rozhodnutí soudu. „Domníváme se, že občané mají právo být od navrhovatelů referenda informováni o skutečných dopadech referenda,“ říká vedoucí správního odboru Jan Vystrčil. Prostřednictvím kasační stížnosti může úřad dosáhnout zrušení usnesení soudu. „Podle našeho názoru jsou přípravným výborem předložené podklady nedostatečné. Odhad nákladů na realizaci případných v referendu rozhodnutých kroků, k nimž bude město zavázáno, je podle našeho názoru smyšlený,“ dodal Jan Vystrčil.
Přípravný výbor ve svém vyjádření nepravdivě uvádí, že soud označil postup magistrátu za obstrukční, a že měl magistrát dokonce od soudu obdržet napomenutí. Nic takového v usnesení soudu nestojí.
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Úspory energie sledujte na EnergyTV