OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Jihlavští kriminalisté objasnili krádež z loňského léta. V obci na Telčsku se pachatelé za použití lsti dostali do domu seniorky, v nestřeženém okamžiku prohledali místnosti a odcizili peníze i šperky. Policejní komisař zahájil trestní stíhání dvaačtyřicetiletého muže a pětadvacetileté ženy, obviněni byli ze spáchání dvou trestných činů. Oba jsou recidivisté, kteří byli za majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestáni.

V obci nedaleko Telče byla v pátek 26. srpna okradena třiašedesátiletá žena. Dvojice přišla k rodinnému domu po jedné hodině odpoledne, muž se ženou vnikli až na verandu a obyvatelce domu tvrdili, že mají zájem o koupi medu. Když se pro něj seniorka vydala, využili situace a v jedné z místností odcizili šperky a finanční hotovost v celkové hodnotě přes třicet tisíc korun, poté z místa odešli. Obyvatelka domu následně zjistila, že byla okradena, a případ byl oznámen policii.

REKLAMA

Ihned po přijetí oznámení vyjela na místo policejní hlídka telčského obvodního oddělení. Po pachatelích policisté začali v lokalitě okamžitě pátrat. Prověřování případu převzali jihlavští kriminalisté, kterým se podezřelé nakonec vypátrat povedlo.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání pětadvacetileté ženy a dvaačtyřicetiletého muže, kteří jsou z Brněnska. „Žena i muž byli obviněni z přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody, spáchaných ve spolupachatelství,“ řekl komisař oddělení obecné kriminality Jiří Vojtíšek. Oba byli v minulosti již opakovaně soudně trestáni, muž více než desetkrát, rovněž už mají za sebou i nepodmíněný trest odnětí svobody.

Případ kriminalisté nadále vyšetřují. Obviněným hrozí až tři roky vězení.

Policisté radí, jak krádežím předcházet

Policisté by na starší občany chtěli opětovně apelovat, aby byli ve vztahu k cizím lidem nebo k osobám, u nichž si nemohou osobně ověřit jejich totožnost, obezřetnější.

Senioři by neměli otevírat dveře domu či bytu, aniž by se předem přesvědčili, kdo za nimi je. V žádném případě by neměli neznámé osoby zvát do svých domovů a při každém jeho opuštění by za sebou měli uzamknout dveře. Zvláště starší lidé žijící sami v rodinných domech by měli zamykat už vstupy na pozemek a dále být důslední v zamykání dveří vedoucích do domu. Mít zamčené vstupní dveře je vhodné i v době, kdy je senior uvnitř.

Pozor je nutné si dát zvláště na podvodníky, kteří se zkoušejí do domů dostat pod záminkou, že potřebují vodu k napití či do vozidla, využít toaletu, poskytnout péči svému dítěti či shánějí peníze pro kamaráda, který je zraněný v nemocnici. Mohou také použít jakoukoli jinou lest.

V případě příchodu osoby, která vystupuje jako pracovník některé organizace, úřadu či služby, by si měli senioři nechat předložit průkaz nebo zavolat na úřad či instituci, na kterou se odvolává. Po dobu ověřování údajů je nutné, aby neznámá osoba zůstala venku a nedostala se dovnitř.

Není dobré ani zvát do svých domovů osoby, které nabízejí nejrůznější služby nebo „výhodné“ nákupy například nádobí či pomůcek pro odpočinek a relaxaci.

REKLAMA