OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

kokodanZoologická zahrada Jihlava se těší nejen z jarních návštěvníků, ale především z mláďat – s těmi „opičími“ se nyní doslova roztrhl pytel. Jako první spatřil světlo světa malý chvostan bělolící v Amazonském pavilonu. Jen o dva dny mladší je mládě u rodinky kočkodanů campbellových (Cercopithecus campbelli).

Domovinou tohoto společenského primáta jsou deštné lesy západní Afriky, v Jihlavě jsou k vidění v pavilonu opic a plazů. Otec mláděte pochází z přírody a do Jihlavy přicestoval v roce 2002 ze Zoo Ústí nad Labem. Šestnáctiletá matka se narodila v anglické Zoo Chester a v Jihlavě je od roku 2009.

První jarní návštěvníci se mohou těšit ještě například na oblíbená jehňátka ovcí romanovských (v průběhu ledna a února se jich narodilo celkem 8), kůzlátka koz kamerunských (těch letošních je zatím 8), malého klokánka rudého, mláďata surikat nebo vzácného kaloně zlatého v noctunariu africké vesnice Matongo. Tam se rozmnožili i ježci bělobřiší, kolem kterých se batolí čtyři malí ježečci.

Jeek_blobich
Jihlavská zoo nabízí v těchto dnech nejen mláďata, ale i další novinky – návštěvníci si mohou prohlédnout například i nově instalovanou výstavu mikrofotografií s názvem SEM! CRUSTACEANA aneb svět roztodivných korýšů pod drobnohledem...

Pod záštitou časopisu Živa a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je od 15. března k vidění ve výstavní místnosti v prostoru nového vstupního areálu svět rozličných korýšů z pohledu elektronového mikroskopu z rukou Petra Jana Juračky (doktorský student katedry ekologie PřF UK), který svoje fotografie představil již na několika desítkách výstav jak v ČR, tak v zahraničí.

vystava_zoo_
Na 20 velkoformátových snímcích lze vidět jak běžné perloočky, svijonožce, lasturnatky, škeblovky, různonožce či poustevníčky, tak korýše parazitické nebo dokonce endemické zástupce nejnověji objeveného korýšího řádu Mictacea z Bermudských zatopených jeskyní. Některé z preparátů pocházejí ze sbírek Národního muzea v Praze, kde na svůj velký okamžik čekaly i přes sto let…

REKLAMA