REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

nemocnice_havlickuv_brodDiabetologické pracoviště interního oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod úspěšně a opětovně splnilo podmínky pro získání 1. stupně akreditace. Může tedy krom jiného sloužit k výuce mediků, kolegům v přípravě na atestaci z interního kmene i k plnění povinné specializační praxe před atestací z diabetologie.

Diabetologie vyhověla požadavkům na technické vybavení pracoviště samotného, lůžkového zázemí i komplementu, rozsahem v diabetologii  prováděných výkonů i doloženou odborností personálu.

Od ledna 2011 začíná diabetotlogické pracoviště nabízet i novou možnost vyšetření diabetiků zejména labilních, s neuspokojivou kompensací, vysokou hladinou glykovaného hemoglobinu HBA1c.v prekoncepční přípravě nebo se sklonem k častým hypoglykemiím. Jedná se o CGM-continuous glucose monitoring, pacienty někdy nazývaný „glykemický holter“.

V lednu 2011 navíc havlíčkobrodská nemocnice zakoupila dva měřicí přístroje Dexcom Seven Plus a požádala všechny zdravotní pojišťovny, aby na zdejším pracovišti svým pojištěncům začaly toto vyšetření proplácet. V současné době zde mají výkon hrazený pro pacienty 7 zdravotních pojišťoven včetně VZP a  Allianz. Pacienti těchto pojišťoven mají možnost využít nepřetržité měření glykemií tímto přístrojem po dobu jednoho týdne celkem 4x za kalendářní rok.

Indikace diabetika k CGM:
- diabetik léčený inzulinem s opakovanými hypoglykemiemi, které nepoznává, nebo nedobře kompensovaný i na inzulinové pumpě.

K vyšetření pacienta odesílá jeho ošetřující lékař. Pacient je objednán k indikačnímu pohovoru, kde je zhodnocen jeho zdravotní stav, kompensace cukrovky, možné příčiny problémů, možné úpravy léčby a vysvětleno fungování  měřiče. Poté je objednán k zahájení měření. Při zahájení je pacientovi zavaděčem velikosti silnější  jehly aplikován do podkoží břicha miniaturní měřič a vysílač, který je přelepen krycím materiálem s průhledným okénkem. Ten po cca 5 minutách měří hladinu cukru v podkoží  a vysílá  bezdrátově  její hodnoty do přijímače. Přijímač je krabička velikosti mobilu, který pacient nechává maximálně 1.5 m od těla a na jehož monitoru sleduje týden kolísání svých glykemií. "Na první kontrolu přichází po 2 dnech, kdy poprvé přemýšlíme nad výsledky měření a děláme první úpravy v léčbě. Na ukončení měření se dostaví po dalších 5 dnech, kdy je  mu z podkoží vyňat  měřič s vysílačem a výsledky z přijímače jsou komplexně vyhodnoceny  pomocí počítače a navrženy úpravy léčby", sdělila MUDr. Eva Pěkná z diabetologické ambulance.

"První zkušenosti s přístrojem jsou velmi dobré, u všech pacientů zatím pomohl najít „slabá místa“ v léčbě i režimu, snížit počet hypoglykemií  a snížit i parametry dlouhodobé kompensace. Doufáme, že nová vyšetřovací metoda pomůže  mnoha diabetikům, u nichž se zatím uspokojivé kompensace nedařilo dosáhnou," sdělila mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.
 
 

REKLAMA
REKLAMA