P1020105U příležitosti 350. výročí příchodu rodu Schwarzenbergů na Hlubokou připravil Národní památkový ústav společně se správou Státního zámku Hluboká nad Vltavou sérii prezentací výjimečných artefaktů osobního charakteru, které zpestří hlavní prohlídkovou trasu. Osobní předměty mladých Schwarzenbergů pocházející ze zámku Český Krumlov si mohou návštěvníci prohlédnout od začátku srpna až do konce září. Od 13. srpna se mohou těšit na další obohacení – kostýmy z rodinného divadelního představení Sněhurka.

Od srpna je na zámku Hluboká vystaveno několik kusů dětského oblečení potomků Josefa Jana Schwarzenberga (1769-1833) a kněžny Pauliny Charlotty, rozené z Arenbergu (1774-1810). V Ranním salonu je vystaven oblek jejich prvorozeného syna Jana Adolfa II. (1799-1888), proslulého především přestavbou zámku Hluboká do jeho dnešní podoby. Dětský oblek, údajně nošený Janem Adolfem II. ve věku 5 let, sestává po vzoru módy dospělých mužů z kalhot, kabátu a vesty. Kabát a vesta jsou z hedvábného rypsu barvy khaki, zdobené šňůrami a množstvím knoflíčků, vesta je s červeného vlněného sukna. „Míry oblečku napovídají, že malý Jan Adolf měřil v pěti letech necelých 110 centimetrů,“ prozradila Mgr. Kateřina Cichrová z NPÚ v Českých Budějovicích.
Ve vitríně je vystavená ještě krabička na osvěžující francouzské bonbony s minerální vodou z Vichy, v níž je uložená malá květinová kokarda na ozdobu klopy oblečku. Na obrázku si návštěvníci prohlédnou dvojportrét Jana Adolfa II. a jeho druhorozeného bratra Felixe (1800-1852) při domácím koncertu. Jan Adolf hraje na violoncelo, Felix na klavír.

P1020100_m
V Přijímacím salonu je vystavena připomínka na tragický ples na rakouském vyslanectví v Paříži roku 1810, při němž zahynula kněžna Paulina. Paulina přišla na ples společně se svými dvěma nejstaršími dcerami, Marií Eleonorou (1796-1833) a Marií Paulinou (1798-1821). Obě dcery se při požáru zachránily. Marie Eleonora vyvázla bez zranění, Marie Paulina při útěku upadla a silně byla popálena na zádech.

Ve sbírkách zámku Český Krumlov jsou uloženy její ohořelé plesové šaty, které odpovídají módnímu návrhu z roku 1804, který si je možné nyní také na zámku Hluboká prohlédnout. Kopie šatů je vystavena na 2. prohlídkové trase zámku Český Krumlov ovšem bez mušelínové tuniky. Stopy po požáru mají na špičkách také plesové střevíčky z bílého hedvábného saténu s koženou podrážkou. „Paulince bylo tehdy 12 let a botky (délka chodidla je 20cm) odpovídají zhruba současné velikosti 34. Zajímavostí je, že tvar obou střevíčků je stejný, na počátku 19.století se totiž ještě neodlišovala pravá a levá bota,“ uvedla Kateřina Cichrová.

P1020107_m
„S ohledem na mimořádnou choulostivost exponátů, ohrožených přímým slunečním světlem jsme nuceni ztlumit osvětlení v obou místnostech,“ prosí návštěvníky o pochopení Kateřina Cichrová a dodává, že takové míra osvětlení byla v 19. století skutečně obvyklá.  

Více informací naleznete na webových stránkách www.npu-cb.eu nebo www.zamek-hluboka.eu

REKLAMA