REKLAMA

vojakČeskobudějovický státní zástupce obžaloval 52 lidí, kteří podle policie stojí za rozsáhlými podvody s armádními zakázkami na ministerstvu obrany v letech 2005 až 2007. V seznamu figuruje 11 bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, pracujících na postech ředitelů stavebních a ubytovacích správ, vedoucích odborů a dalších, pak 38 podnikatelů či jejich zaměstnanců, dva notáři a jeden advokát.

"Ceny jednotlivých zakázek se pohybovaly v řádech desítek milionů. Celková hodnota zmanipulovaných zakázek dosáhla 330 milionů korun. Nejrozsáhlejší z devíti dílčích kauz se odehrála v Jindřichově Hradci, šlo o zakázku za 90 milionů korun. Trestné činnosti se pachatelé dopouštěli na celém území České republiky," řekl novinářům dozorující státní zástupce českobudějovického státního zastupitelství Barnabáš Liška.

Úředníci ministerstva podle policie ovlivňovali výběrová řízení tak, že jejich podmínky vypisovali přímo na míru spřízněným firmám. Za to obdrželi provize. Rozsáhlá kauza se měla stát v době, kdy byl šéfem ministerstva obrany Karel Kühnl.

"Trestní řízení začalo 24. dubna 2006, řízení v této fázi probíhalo skrytě pomocí odposlechů a dalších dostupných informací. Za necelý rok, 27. března 2007, začala policie s prohlídkami domovů, firem a dalších prostor, zajistila velké množství listinných důkazů, asi stovku počítačů a mnoho dalších nosičů informací. Tím činnost skupiny zcela paralyzovali. Už za čtyři měsíce policisté obvinili první podezřelé v kauze z trestních činů. Postupně pak padala další obvinění. Poslední rozhodnutí bylo vydáno 5. ledna 2009, počet obviněných dosáhl 54, z toho 18 také pro účast ve zločinném spolčení," řekl Marek Belko z jihočeské expozitury protikorupční policie.

U dvou obviněných státní zástupce stíhání zastavil, 52 lidí čelí od čtvrtka obžalobě z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodů, úplatkářství a účasti na zločinném spolčení.

Trestní spis má celkem 17 750 stran a dalších zhruba 40 000 stran příloh. "Po celou dobu na případu pracovalo prakticky celé jedno oddělení expozitury protikorupční policie v Českých Budějovicích, z toho v průměru čtyři policisté výlučně v této věci," dodal Belko.

Jeden z obviněných pak podal v roce 2008 žalobu na ochranu osobnosti na dozorového státního zástupce Barnabáše Lišku. Zároveň padla i námitka pro podjatost vůči němu. Žaloba pak byla rozšířena i na celé českobudějovické krajské státní zastupitelství.

"Krajský soud v Českých Budějovicích žalobu zamítl, rozsudek potvrdil Vrchní soud v Praze," dodal Petr Dušek, českobudějovický krajský státní zástupce.

Na řadu míst v ČR včetně Krajského státního zastupitelství v Českých Budějovicích pak v roce 2010 dorazilo anonymní udání rozeslané z rakouského Salcburku. V něm se uvádí, že státní zástupce Barnabáš Liška byl spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky. "Na základě tohoto podání padly opět námitky podjatosti státního zástupce a zároveň trestní oznámení. Po prošetření se zjistilo, že oznámení není pravdivé a celá věc byla založena včetně trestního oznámení," doplnil Dušek.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA