REKLAMA

dite_urazO prázdninách řeší lékaři českobudějovické až trojnásobně více úrazů dětí, než v období školních měsíců. Vyplývá to ze statistik Traumacentra a Dětského oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s.

„Děti tvoří přibližně deset procent námi ošetřených úrazů. V rámci českobudějovického traumacentra to představuje ročně zhruba 50 tisíc ošetřených dospělých a pět tisíc dětí. V letních měsících a o prázdninách se zvyšuje počet dětí, které denně projdou naší úrazovou ambulancí, na dvoj až trojnásobek,“ řekl agentuře Mediafax vedoucí lékař dětské části traumacentra Petr Toufar.

Traumatologové řeší různé druhy úrazů, celkově ovšem neubývá těch nejzávažnějších. Méně je jen vážných úrazů hlavy díky tomu, že stále více dětí nosí na kolo přilbu. „Častou příčinou úrazů rukou a nohou u dětí jsou prosté pády ze tříkolky či kola. U adolescentů přibývá počet nehod na motocyklech a úrazy v opilosti. Rovněž prolézačky a trampolíny jsou rizikovou aktivitou u dětí s častější úrazovostí,“ zdůraznil Toufar.

Dětské oddělení, které úzce spolupracuje právě s dětskou částí Traumacentra českobudějovické nemocnice, zaznamenává v průběhu letních prázdnin prudký nárůst úrazů dětí už tradičně. Zatímco běžně tvoří počet zraněných mezi všemi hospitalizovanými dětmi na klinice v průměru 20 až 30 procent, nyní se blíží polovině.

„Denně řešíme problémy dětí s těžkými úrazy, které vznikají jak při organizované, tak i při neorganizované činnosti dětí. A týká se to dětí všech věkových kategorií. Musím ovšem podotknout, že mluvíme o velmi závažných poraněních, která nelze léčit ambulantně. Další desítky lehčích dětských zranění ošetří každý den také lékaři ambulancí úrazové chirurgie,“ konstatoval primář Dětského oddělení Nemocnice České Budějovice Vladislav Smrčka.

Novinkou už v posledních letech nejsou ani závažné úrazy po pádu z koně nebo po pokopání koněm. To je důsledek nových módních trendů. „Nedávno jsem ošetřoval zlomeninu bérce u desetileté dívky, která spadla z golfového vozíku,“ připomněl další z raritních úrazů Petr Toufar.

Jako varující označují odborníci také obecný růst počtu poranění dětí, jejichž příčinou je vesměs nepozornost rodičů. Sem patří náhodné otravy, poleptání jícnu po požití různých chemikálií a popáleniny. „Opatrnost dospělých pomíjí. Buď nechávají děti bez dozoru, nebo naopak řadu nebezpečných věci, které do dětských rukou nepatří, nechávají v jejich dosahu. Dětské popáleninové úrazy jsou velmi nebezpečné a dítě poznamenávají na celý život. Jsou bolestivé, dlouho se hojí a jizvy následně potřebují opakované plastické operace,“ připomněl primář Smrčka.

Zabrat dávají lékařům děti v pubertálním věku. „Stále častěji řešíme jejich problémy spojené s předávkováním drogami nebo alkoholem, či po úrazech spojených s těmito stavy,“ doplnil Smrčka. Přibývají také případy sebepoškozování či páchání demonstrativních sebevražd. Ty souvisí zejména s vlivem různých extrémních hnutí, internetu a neschopností rodičů včas odhalit problémy svých potomků.

Centrum dětské traumatologie Nemocnice České Budějovice, a.s. je jedním z osmi akreditovaných pracovišť svého druhu v celé České republice. Další nejbližší se nachází v Plzni, dvě v Praze a na východ pak v Brně. Do modernizace Traumacentra a Dětského oddělení investovala nemocnice v posledních letech bezmála půl miliardy korun.

Rostoucí počty pacientů vyvolaly potřebu rozšíření a další modernizace takzvaného akutního příjmu - Emergency, včetně prostor přímo navazujícího Anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Jednu z klíčových investic posledních let v hodnotě přibližně 180 miliónů korun dokončila nemocnice v roce 2009.

Modernizace celého prostoru oddělení ARO a takzvané Emergency, tedy akutního příjmového prostoru, kde jsou soustředěny veškeré úrazové ambulance i veškeré diagnostické a akutní zákrokové místnosti, zahrnovala mimo jiné rozšíření přístrojového vybavení, které představuje nové CT, angiografický komplet a plně digitální skiagrafie.

Loni v květnu pak byl uveden do provozu nový dětský pavilon. Objekt vyrostl na zelené louce a náklady na jeho výstavbu dosáhly bezmála 290 miliónů korun.
Přibližně 267 miliónů korun získala nemocnice z fondů Evropské unie prostřednictvím třetí výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA