soudU pražského městského soudu pokračuje ve čtvrtek hlavní líčení s podnikatelem Tomášem Malinou, který měl podle obžaloby zpronevěřit sto milionů korun od petrochemické společnosti Unipetrol. Soud začal případ projednávat loni na podzim a několikrát jej odročoval, ve čtvrtek by mohl padnout rozsudek.

Miliardář Tomáš Malina, bývalý společník zavražděného Františka Mrázka a odsouzeného Miroslava Provoda, před šesti lety odebral od Unipetrolu pohonné hmoty za 100 milionů korun, nezaplatil je a za utržené peníze nakoupil akcie ruské ropné společnosti Tatneft. Nyní mu hrozí až desetiletý trest.

Malinův dluh vůči současnému Unipetrolu RPA narostl podle jeho zmocněnce kvůli úrokům z prodlení na více než 170 milionů korun. Malinova firma Bencalor odebrala pohonné hmoty na přelomu let 2005 a 2006 a rozprodala je čerpacím stanicím. Utržené peníze však nezískal Unipetrol, ale Malina za ně nakoupil akcie ruské ropné společnosti.

Malina se loni u soudu hájil tím, že si tehdy Unipetrol nákup akcií přál. Tatneft měl podle něj v té době totiž stavět ropovod z Ruska na západ a cena jeho akcií proto raketově stoupala. V druhé polovině ledna 2006 však došlo k roztržce mezi Ukrajinou a Ruskem o dodávky plynu a plány na stavbu ropovodu vzaly za své. Unipetrol prý pak ztratil o bezcenné akcie zájem, ty tak zůstaly Malinovi, který obchod zprostředkovával.

Jak uvedl u soudu, ohledně koupě těchto akcií byl se zástupci Unipetrolu domluven pouze ústně, nepodepsal žádnou smlouvu. Za odebrané pohonné hmoty jim ale podle jeho výpovědi ručil nemovitostmi, které měly hodnotu až 180 milionů korun, a ty si podle Maliny Unipetrol ponechal. To zástupci Unipetrolu odmítli, Malina a jeho firma Bencalor prý jednali na vlastní pěst a s Unipetrolem nebyli domluven ani ústně.

V případu podle Malinovy výpovědi figurovaly známé osobnosti - europoslanec Miroslav Ransdorf (KSČM) podle něj tehdy zastupoval jednu ze společností, které chtěly akcie Tatneftu od Maliny také odkoupit. Celý obchod pak podle Maliny vymyslel a zprostředkoval bývalý agent StB a pozdější kontroverzní podnikatel Pavel Minařík a jeho firma Mink.

Malina společnost Bencalor v květnu 2006 prodal za několik tisíc korun slovenskému podnikateli Eduardu Bielovskému, který mu prý nabídl, že akcie ropné firmy prodá zpět do Ruska, vyjednávat však chtěl pouze jako jejich majitel. Bielovský figuroval jako jednatel či člen dozorčí rady v mnoha společnostech, z nichž velká část skončila v konkurzu. V minulosti převzal také jednu z podezřelých firem fotbalového bosse Františka Chvalovského, byl i u vyšetřovaného vytunelování Zbrojovky Brno. V konkurzu skončila loni na jaře i sama společnost Bencalor.

Tomáš Malina, který s podnikáním začal ještě za minulého režimu, je podle serveru motejlek.com v současnosti považován za hlavního spojence odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra v České republice. Malina je totiž jednatelem firem Biocomp a Ekopetrol, které jsou podle serveru většinovým dodavatelem surovin pro nástupce Setuzy, potravinářskou firmu STZ.

zdroj: MEDIAFAX