V Jihlavě už proběhlo vstupní školení členů okrskových volebních komisí a v úterý 15. září začne distribuce hlasovacích lístků. Ty by měli mít voliči ve svých poštovních schránkách nejpozději 29. září do 16:00.
 
 
Ve čtvrtek 10. září proběhlo v jihlavském Domě kultury a odborů první zasedání a školení členů okrskových volebních komisí. I na něm bylo zcela zřetelné, že letošní volby budou výrazně ovlivněny koronavirem. Všichni členové komisí i školitelé pracovali v rouškách. Školení kladlo důraz také na to, že každá volební místnost musí být vybavena nejenom tradiční zástěnou, volební urnou a vzory všech hlasovacích lístků, ale součástí všech musí být také dezinfekce, ochranné rukavice nebo zásoba roušek pro případné zapomnětlivce.

Distribuce ochranných prostředků z vládních zásob do obcí už na Jihlavsku probíhá. „Do volebních místností bude platit zákaz vstupu bez roušky. Pokud by někdo nařízení porušil, bude muset proběhnout dezinfekce místnosti a její důkladné vyvětrání, než do ní budou vpuštěni další voliči,“ uvedl mluvčí magistrátu Radovan Daněk, který bude také členem jedné z okrskových volebních komisí v Jihlavě. Podle jeho informací budou muset členové volebních komisí s občanskými průkazy voličů, s obálkami i s hlasovacími lístky manipulovat v rukavicích. 

Distribuce hlasovacích lístků do obcí bude probíhat tento týden, od příštího týdne začne distribuce do domácností. Každý volič by je měl mít nejpozději tři dny před volbami ve své poštovní schránce. Letošní krajské volby se uskuteční v pátek a v sobotu 2.–3. října.        

REKLAMA

Členy okrskových volebních komisí delegují podle zákona volební strany, ze strany starších občanů byl tentokrát zájem menší, ale přibyli studenti, neboť je o brigády nyní nouze. Zatím jsou všechny okrsky na Jihlavsku dostatečně obsazeny. „Setkáváme se nyní ale s tím, že někteří starší členové volebních komisí své členství kvůli obavám z koronaviru odvolávají. Většinou za sebe ale sami najdou náhradu například z řad příbuzných,“ říká Alena Holubová z jihlavského magistrátu, která má přípravu voleb na Jihlavsku na starosti. Podle ní jsou v záloze připraveni ještě zaměstnanci úřadu, kteří by v případě poklesu členů pod minimální počet museli chybějící nebo nemocné členy zastoupit. 

„Podle nového zákona je minimum pět členů v jedné komisi. Náhradníky by musela v případě poklesu tohoto čísla jmenovat primátorka ať už jako zapisovatele nebo člena komise,“ upřesnil mluvčí Daněk. Podle jeho slov nezůstávají komise neobsazeny a jsou v nich často mladší příbuzní tradičních členů také kvůli tomu, že na mnoha místech bývá komise dobrou partou přátel, která se u voleb tradičně ráda potkává. 

Lákadlem jsou letos možná také odměny za volby. Ty byly vzhledem ke stávající virové situaci, ještě o 500 Kč navýšeny. Člen okrskové volební komise si tak na odměně za účast u krajských voleb 2.–3. října může přivydělat až 2.300 Kč. Nesmí však u voleb chybět déle než 2 hodiny, musí se podílet na přípravě i úklidu volební místnosti i na sčítání hlasů a musí také absolvovat potřebná školení.