fotbalFotbalisté FC Vysočina i v letošním roce zahájila blok letních přípravných duelů na tradičním turnaji v Tisu. Po roce zopakovala třetí příčku, když nejdříve v semifinále podlehla 1:2 Bohemians Praha a v duelu o 3. místo zdolala 3:2 Graffin Vlašim.

Oba turnaje lze porovnat výsledkově, nikoli však z pohledu počasí. Jeho aktuální ročník totiž s létem neměl pranic společného. Provázel ho citelný chlad, silný vítr a intenzivní vytrvalý déšť. Promáčený terén s řadou záludných kaluží byl na hranici regulérnosti. Mnozí hráči tak v žádném případě nemohli naplno předvést své schopnosti a velkou roli hrálo nasazení a bojovnost. A samozřejmě i štěstí, neboť balón měl nevyzpytatelné odskoky a především měl tendenci zastavovat se při nečekaných momentech.

Jihlavský tým na turnaji představil všechny zcela zdravé hráče, do klání nezasáhl pouze gólman Matiášek. Ze zdravotních důvodů nebyli k dispozici a nebo byli šetřeni brankář Procházka, obránce Veselý, stopeři Tlustý a Šimáček, záložník Vaculík a útočník Kučera. Naopak se v jihlavském dresu poprvé představily potenciální posily – defenzivní záložník Velický a hrot Sedláček. Zároveň si premiéru v dresu „áčka“ odbyli mladíci Kryštůfek, Vacek, Dobrovolný a Štancl.
„Jsem rád, že jsem dnes viděl všechny hráče při utkání. Podmínky pro fotbal nebyly ideální, ovšem byly stejné pro všechny. Paradoxně jsem mnohem více spokojen s výkonem v prvním utkání, kde mi nechybělo nasazení, pohyb či schopnost vytvořit si gólové příležitosti. Těch jsme si vytvořili skutečně velké množství, jen škoda, že nám nevycházela koncovka. Doplatili jsme na dvě individuální chyby, které soupeř dokázal gólově potrestat. Druhý zápas už byl z pohledu nasazení horší, někteří hráči neodvedli maximum,“ byl při hodnocení turnaje stručný trenér Roman Pivarník. Velkou část jeho svěřenců v pondělí čekají funkční a diagnostické testy na FTVS v Praze. Od úterý 5. do soboty 8. července je čeká kondičně zaměřené soustředění v Hotelu SKI v Novém Městě na Moravě. Druhý den po jeho skončení vyrazí do Nymburku k zápasu proti prvoligovému Slovanu Liberec. I v něm se představí všichni dostupní fotbalisté.

Zápasy na turnaji:

Semifinále: FK Bohemians Praha – FC Vysočina  2:1 (2:0)
V poli se hrál vyrovnaný zápas ve velkém nasazení, ovšem před brankou byla mnohem nebezpečnější Vysočina. Ve 3. minutě byl po přihrávce Šilingera v šanci Tecl a tentýž hráč se neprosadil ani v minutě 15. V 17. minutě byl ve vápně v nadějné příležitosti Sedláček, ale neprosadil se. O minutu později přišla jihlavská chyba ve středu pole, kterou gólově využil Očovan. Jihlava útočila a byla několikrát blízko vyrovnání. Sedláček v dobré pozici hlavičkoval nad, Dort z voleje pálil vedle a ve 23. minutě mezi tři tyče nemířil ani Tecl po přihrávce Dorta. Následoval nevyužitý roh Vysočiny a rychlý brejk Bohemians nekompromisně zakončený Mišákem. Ve 25. minutě neproměnil obrovskou šanci Tecl po přihrávce Kosaka a ve 28. Dolejš centr skoro z brankové čáry a z jeho přihrávky skóroval Dort. Bohužel, asistent rozhodčího trochu překvapivě mával offside. Jihlavská ofenzivní snaha vrcholila v závěru první čtyřicetiminutovky. Ve 38. minutě krásná tečovaná rána Kosaka skončila vedle tyče a o minutu později exjihlavského Wintera nepřekonal ve vyložené pozici ani Dort. I ve druhém poločase byla pozornost diváků více upřena před střížkovskou branku. Tu výborně hájil Winter, pozorná byla i obrana a především pokračovalo jihlavské trápení s koncovkou. První branka Vysočina v letní přípravě tak padla až po 79 minutách hry. Mladík Štancl vysunul Kosaka, který byl faulován ve vápně – penalta. K té se postavil Tecl, ale Winter jeho pokus vystihl. Na dorážku však byl krátký – 2:1.

Góly: 18. Očovan, 23. Mišák – 79. Tecl

Sestavy:
BOH: Winter – Ježdík, Mihalik, Horáček, Križan – Demeter, Granovič – Mišák, Glazunov, Guilhemme – Očovan.
VYS: Rožník – Gabriel, Fadrný, Gavrić, Šilinger – Dolejš, Velický, Dort (62. Štancl), Kosak – Sedláček, Tecl

O 3. místo: FC Graffin Vlašim – FC Vysočina  2:3 (1:1)
Do druhého duelu na turnaji nastoupila v jihlavském dresu zcela jiná jedenáctka, která v tomto složení ještě nikdy nenastoupila. Projevilo se to hned v 1. minutě, kdy na míč nedosáhl mladý stoper Kryštůfek, Kolašinac přesprintoval Demetera a bylo to 1:0 pro Vlašim. Vzápětí mohl svoji chybu napravit Kryštůfek, ovšem jeho hlavička po rohovém kopu mířila těsně vedle. Oproti prvnímu zápasu se festival gólových šancí nekonal. Jihlava se zaslouženého vyrovnání dočkala ve 24. minutě, kdy vlevo unikl Cihlář, předložil přízemní míč do vápna a do sítě ho uklidil Krutý. Ve druhé části šla Vysočina za vítězstvím dočkala se v rozmezí 52. a 59. minuty dvou branek. Nejprve se Demeter prosadil po pravém křídle a před brankou našel skórujícího Baču. Tentýž hráč byl v 59. minutě na konci kombinace po ose Krutý – Štancl, přičemž skóroval z úhlu podél vyběhnuvšího Drápely. Vlašim sice dokázala o minutu později snížil z rohového kopu díky Jíchovi, jenže její závěrečný tlak se nekonal. Naopak mohli zvýšit své vedení jihlavští. V šancích se neprosadili Krutý či Simr.

Góly: 1. Kolašinac, 60. Jícha – 24. Krutý, 52. a 59. Bača

Sestavy:
VLA: Drápela – Petrů, Zeman, Stejskal, Borkovec, Jícha, Kolašinac, Turek, Norek, Janda, Kegajl, střídali: Nešpor, Kučera.
VYS: Uvarenko – R.Demeter, Kryštůfek, Filip, Cihlář - Vacek, Karlík, Krutý, Dobrovolný (50. Štancl) – Simr, Bača.